Памук
ръководство за торене

Памук
ръководство за торене

Памукът е силно приспособимо растение и може да се отглежда в голямо разнообразие от почви. Високи добиви се постигат при дълбоки, плодородни почви със среден механичен състав, с достатъчен дренаж и добра влагоемкост.

При леки почви изисква повишено торене. Тежките почви задържат вода, която задушава и причинява болести на кореновата система, поради което е негодна за отглеждане.

Памукът е доста толерантен към солеността на почвата. Що се отнася до киселинността, той расте в широк диапазон на рН, от 5,5 до 8,0, в идеалния случай в рамките на 6,8-7,3.

Това е растение с топъл климат, изискващо високи температури по време на растеж и плододаване. По време на сеитба идеалната температура на почвата за адекватно поникване на полето е 13οC, докато идеалната атмосферна температура за бърз растеж и високи добиви е 32οC-34oC.

Въпреки факта, че памукът е вид култура, която не изтощава особено почвата, той има високи изисквания към хранителни вещества, за да расте успешно и да дава високи добиви. Въпреки че част от добавените хранителни вещества се връщат в почвата чрез интегриране на стъблата и остатъците, изискванията на памука за ранен и бърз вегетативен растеж и ограничения му цикъл на отглеждане в климатичните условия на Гърция правят адекватното и целенасочено торене ключов фактор по отношение на добивите и качествените характеристики на продукцията:

лементи (кг/хектар)
Тип (N) (P2O5) (K2O)
Cotton 150 – 180 60 – 80 90 – 120

От поникване до квадрати

Подходящата температура и достатъчната влага в почвата са необходими условия за равномерен растеж на семената.

От поникването до 5-ия възел, основно корените растат, докато вегетативният растеж остава ограничен. След 5-ия възел, с повишаване на температурите, вегетативният растеж се ускорява, с появата на вегетативни и след това плодни клони, върху които ще се образуват квадратчетата, цветовете и плодните плодчета.

На този етап е от съществено значение да са постигнати: здраво закрепване на посевите в почвата, развитие – както в дълбочина, така и в обем – на кореновата система и формиране на растения с богата листна площ, всички което трябва да допринесе за повишен цъфтеж, силно завързване на плодовете и растеж на семки на по-късни етапи.

Основното торене е от решаващо значение за добивите, тъй като осигурява необходимите количества азот (Ν), фосфор (Ρ) и калий (Κ) за ранен растеж на растенията.

Без основно торене културите показват недостатъци и навлизат в репродуктивен стадий, без да са постигнали необходимия вегетативен растеж. Това води до загуба на продукция, която не може да бъде компенсирана от по-късно торене или други практики за култивиране.

Азотът (Ν) stimulates vegetative growth, enhances photosynthesis, and increases the height of the plants and the number of branches, leaves, and squares.

Фосфорът (P) стимулира растежа на кореновата система и силното установяване на растението в почвата и допринася за развитието на меристемите, върху които ще растат клоните, листата и квадратите.

Калият (Κ) засилва растежа на корените и листата, засилва фотосинтезата, подобрява абсорбцията на вода и предпазва културата от болести и неблагоприятни климатични условия. Освен това подобрява издръжливостта на растенията срещу адромикоза.

Магнезият (Mg) увеличава броя на листата и фотосинтетичната активност на растенията.

От появата на квадрати до началото на цъфтежа

Фазата на размножаване започва с появата на първите цветни пъпки (квадрати) в средата на юни и е един от най-важните етапи, тъй като културата навлиза в репродуктивния стадий и едновременно с това продължава вегетативния растеж. Растенията произвеждат нови клони и развиват корените си с максимална скорост, а културата покрива цялото поле, както над, така и под повърхността на почвата.

Целта е да има възможно най-добрия вегетативен растеж в баланс с плододаването, така че да не се конкурират помежду си, което води до прекомерно засенчване на долните листа, забавен цъфтеж, опадане на квадрата/цветовете и опадане на семето по-късно.

През този период растенията са изключително чувствителни към липса на вода, екстремни температури, липса на светлина и недостатъчно хранителни вещества, особено азот, калий, бор и цинк.

Нуждите от калий през това време трябва да се покрият с основно торене, докато нуждите от азот чрез горно торене преди цъфтежа.

Микроелементите, Бор и Цинк, които са от съществено значение за културите, трябва да се доставят или чрез основно торене, или чрез торене с азотни торове, съдържащи ги, или чрез приложения между листата при оформянето на квадратите.

Азотът (Ν) увеличава производството на цъфтящи клони и цветя и засилва растежа на цветните части.

Фосфорът (P) допринася за навлизането на културата във фазата на размножаване навреме и за формирането на цветните органи.

Калият (Κ) увеличава производството на квадрати и цветя и фотосинтетичната активност на листата. Намалява прекъсването на репродуктивните органи, балансира неблагоприятните ефекти от всеки излишък на Азот и регулира водния баланс на растението.

Бор (В) и Цинк (Zn) увеличават производството и плодовитостта на цветен прашец, подобряват цъфтежа и завързването на плодовете, участват в ранното развитие на семепичките и намаляват отделянето на последния.

От поставянето на плода до узряването на семето

Продуктивният цъфтеж започва три седмици след появата на квадратите (началото на юли) и продължава шест седмици (средата на август). В ранните етапи на цъфтежа завързването на плодовете е високо; постепенно се намалява след 4-та седмица.

Ямките се развиват бързо и достигат окончателния си размер три седмици след поставянето на плода, като им отнема още около четири седмици, за да узреят и да се отворят.

Влакната се появяват веднага след връзване на плодовете. Първо (15-25 дни) те растат на дължина, докато се увеличават на ширина по време на узряването на семето.

През това време нуждите на растенията от хранителни вещества, вода и въглехидрати са максимизирани, за да се покрият нуждите от увеличаване на семето, образуване на семена и растеж на влакна.

Всеки дефицит на Азот и Калий, съчетан с неблагоприятни метеорологични условия и болести, водят до опадане на квадратчета и семки, по-ниско тегло на семената и семето и по-ниско качество на влакната.

Азотът (Ν) увеличава броя и теглото на черупките, които остават върху растението, теглото на семената и съотношението и дължината на влакната.

Фосфорът (P) води до по-ранно узряване и увеличава теглото на черупките и семената, както и диаметъра и устойчивостта на влакната.

Калият (K) увеличава дължината и ширината на влакната, както и теглото и съдържанието на масло в семената.

Целта е да се покрият нуждите на растението от хранителни вещества, които са необходими за неговото здраво укореняване, образуване на богата коренова система и ранен и силен вегетативен растеж.

Без основно торене, усвояването на хранителни вещества е недостатъчно в ранните етапи поради ниските температури и ограничения растеж на корените. Растенията показват недостатъци и резултатът е загуба на продукция, която не може да бъде компенсирана от по-късно торене или други практики на култивиране.

Линейното приложение по време на сеитба улеснява усвояването на хранителни вещества, особено на фосфор и калий, които бавно се натрупват в почвата.

Дозировка:

  • ● 1/2 of Азотът (Ν)
  • ● Цялото количество Фосфор (Р)
  • ● Цялото количество Калий (К)

Доставеният Азот чрез основно торене трябва да бъде в амонячна форма, така че да остане лесно достъпен за растенията през целия период от поникването до цъфтежа.

Препоръчва се използването на комплексни торове с множество хранителни вещества с нанополимерна технология (Ωmega fert) или комплексно стабилизирани торове (NutrActive). Обогатени с микроелементите на бор и цинк, тези торове успешно осигуряват на културите цялостно хранене, минимизират загубите и осигуряват стабилен растеж на кореновата система и растителността.

Торене на памук
Тип на тораСтадии на торенеДозировка (кг/хектар)

NutrActive bor 21-7-11 (+10) +0,3B
NutrActive vital 19-9-9 (+19) +0,3Zn
NutrActive leader 15-15-15 (+15)
NutrActive FerroZinc 11-22-22 (+10) +0,2Fe +0,2Zn
Ωmega fert 20-10-5 (+21)
Ωmega fert 14-22-7 (+20) +0,1B +0,1Zn
Ωmega fert 14-14-14 (+23)
Nutrifert standard 20-10-10 (+15)
Nutrifert kali-phos 9-22-22 (+10)

Основно торене

400 – 600 kg

* Цитираните дози са ориентировъчни. Относно торенето на културите, необходимо е да се вземат под внимание съветите на местните агрономи.

 

Неполивните лозя, от които се произвежда висококачествено вино,поради ниската интензивност и ориентацията им към постигане на високо качество, са неподходящи за повърхностно торене; същите могат да се наторяват само с фосфор-калиеви съединения и микроелементи между листата, както и да се третират със спрейове за растителна защита.

.

Дозировка:

  • ● 1/2 of Азотът (Ν)

В поливните лозя с висока производителност е необходимо възможно най-интензивно торене, за да се задоволят повишените нужди от азот, фосфор и калий, така че лозите да преминат през бърз растеж и зреене на гроздето, както и да се стимулира ранното зреене и подобрят качествените характеристики на продукцията.

Препоръчват се азотни торове с нанополимерна технология (Ωmega 26N) или стабилизиран амонячен азот (NutrActive). Те намаляват загубите на азот от почвата и осигуряват адекватното снабдяване на културите до крайните етапи на запълване на семепичките. В случай на приложение на азот чрез напоителната система се препоръчва или използването на водоразтворим амониев сулфат нитрат (ASN) (Ωmega 26N solub – Fertammon 26 solub), който осигурява безпрепятственото подхранване на растенията с азот и сяра, или прилагане на водоразтворим амониев нитрат (Nutrammon solub), който осигурява на културите балансирано съотношение на амонячен и азотен азот.

 
Торене на памук
Тип на тораСтадии на торенеДозировка (кг/хектар)

NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
NutrActive 26N Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
Fertammon 26 26-0-0 (+29)
Fertammon 26 solub 26-0-0 (+29)
Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO 4
Nutrammon solub 34,5-0-0

Повърхностно торене

300 – 400 kg

* Цитираните дози са ориентировъчни. Относно торенето на културите, необходимо е да се вземат под внимание съветите на местните агрономи.

Тип Основно торене Повърхностно торене
Cotton

NutrActive
Ωmega fert
Nutrifert

NutrActive
Fertammon
Nutrammon

Основни торове

  • NutrActive bor 21-7-11 (+10) +0,3B NutrActive vital 19-9-9 (+19) +0,3Zn
  • NutrActive leader 15-15-15 (+15)
  • NutrActive FerroZinc 11-22-22 (+10) +0,2Fe +0,2Zn
  • Ωmega fert 20-10-5 (+21)
  • Ωmega fert 14-22-7 (+20) +0,1B +0,1Zn
  • Ωmega fert 14-14-14 (+23)
  • Nutrifert standard 20-10-10 (+15)
  • Nutrifert kali-phos 9-22-22 (+10)
NutrActive borNutrActive borNutrActive bor

Азотни торове за повърхностно торене

  • NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
  • NutrActive 26N Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
  • Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
  • Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
  • Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
  • Fertammon 26 26-0-0 (+29)
  • Fertammon 26 solub 26-0-0 (+29)
  • Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO 4
  • Nutrammon solub 34,5-0-0
NutrActive bor NutrActive bor NutrActive bor

(основно – повърхностно торене)

  • ● Extended cotton nutrition with slow-release Nitrogen.
  • ● Комплексно подхранване в съответствие с потребностите на културите във всеки стадий от развитието
  • ● Увеличен цъфтеж и плододаване благодарение на редовното подхранване на растенията с двете азотни форми
  • ● Минимални загуби поради отмиване и изпаряване
  • ● Висока разтворимост на фосфора, до 90% – за подхранване на културите във всякакви видове почва
  • ● Допълнително обогатяване със сяра за по-пълно оползотворяване на азота и фосфора.
  • ● Guaranteed nutrition of the crops in all types of soil.

(Основно – Подхранване)

  • ● Защита на хранителните вещества на тора от компонентите на почвата и увеличаване на достъпността им за памука растения.
  • ● Повишено усвояване и използване на фосфор и основни катиони (K, Mg, Ca) от растенията, за дълго време.
  • ● Хелатиране на микроелементите (B, Zn) на тора, като ги поддържа активни за растенията в периоди на голямо търсене.
  • ● Незабавно и дългосрочно снабдяване с азот, адаптиран към нуждите на културата.
  • ● Създаване на силна коренова система, за по-добро усвояване на хранителни вещества и вода.
  • ● Намаляване на водния стрес на растенията, в условия на ниска почвена влажност.
  • ● Мобилизиране на свързаните хранителни вещества от почвата и тяхното оползотворяване от културата.
  • ● Богат на сяра, подобрява използването на азот, фосфор и микроелементи.
  • ● Интегрирано хранене и по-високи добиви, при всякакви почвени и климатични условия.

Памукът е силно приспособимо растение и може да се отглежда в голямо разнообразие от почви. Високи добиви се постигат при дълбоки, плодородни почви със среден механичен състав, с достатъчен дренаж и добра влагоемкост.

При леки почви изисква повишено торене. Тежките почви задържат вода, която задушава и причинява болести на кореновата система, поради което е негодна за отглеждане.

Памукът е доста толерантен към солеността на почвата. Що се отнася до киселинността, той расте в широк диапазон на рН, от 5,5 до 8,0, в идеалния случай в рамките на 6,8-7,3.

Това е растение с топъл климат, изискващо високи температури по време на растеж и плододаване. По време на сеитба идеалната температура на почвата за адекватно поникване на полето е 13οC, докато идеалната атмосферна температура за бърз растеж и високи добиви е 32οC-34oC.

Въпреки факта, че памукът е вид култура, която не изтощава особено почвата, той има високи изисквания към хранителни вещества, за да расте успешно и да дава високи добиви. Въпреки че част от добавените хранителни вещества се връщат в почвата чрез интегриране на стъблата и остатъците, изискванията на памука за ранен и бърз вегетативен растеж и ограничения му цикъл на отглеждане в климатичните условия на Гърция правят адекватното и целенасочено торене ключов фактор по отношение на добивите и качествените характеристики на продукцията:

лементи (кг/хектар)
Тип (N) (P2O5) (K2O)
Cotton 150 – 180 60 – 80 90 – 120

От поникване до квадрати

Подходящата температура и достатъчната влага в почвата са необходими условия за равномерен растеж на семената.

От поникването до 5-ия възел, основно корените растат, докато вегетативният растеж остава ограничен. След 5-ия възел, с повишаване на температурите, вегетативният растеж се ускорява, с появата на вегетативни и след това плодни клони, върху които ще се образуват квадратчетата, цветовете и плодните плодчета.

На този етап е от съществено значение да са постигнати: здраво закрепване на посевите в почвата, развитие – както в дълбочина, така и в обем – на кореновата система и формиране на растения с богата листна площ, всички което трябва да допринесе за повишен цъфтеж, силно завързване на плодовете и растеж на семки на по-късни етапи.

Основното торене е от решаващо значение за добивите, тъй като осигурява необходимите количества азот (Ν), фосфор (Ρ) и калий (Κ) за ранен растеж на растенията.

Без основно торене културите показват недостатъци и навлизат в репродуктивен стадий, без да са постигнали необходимия вегетативен растеж. Това води до загуба на продукция, която не може да бъде компенсирана от по-късно торене или други практики за култивиране.

Азотът (Ν) stimulates vegetative growth, enhances photosynthesis, and increases the height of the plants and the number of branches, leaves, and squares.

Фосфорът (P) стимулира растежа на кореновата система и силното установяване на растението в почвата и допринася за развитието на меристемите, върху които ще растат клоните, листата и квадратите.

Калият (Κ) засилва растежа на корените и листата, засилва фотосинтезата, подобрява абсорбцията на вода и предпазва културата от болести и неблагоприятни климатични условия. Освен това подобрява издръжливостта на растенията срещу адромикоза.

Магнезият (Mg) увеличава броя на листата и фотосинтетичната активност на растенията.

От появата на квадрати до началото на цъфтежа

Фазата на размножаване започва с появата на първите цветни пъпки (квадрати) в средата на юни и е един от най-важните етапи, тъй като културата навлиза в репродуктивния стадий и едновременно с това продължава вегетативния растеж. Растенията произвеждат нови клони и развиват корените си с максимална скорост, а културата покрива цялото поле, както над, така и под повърхността на почвата.

Целта е да има възможно най-добрия вегетативен растеж в баланс с плододаването, така че да не се конкурират помежду си, което води до прекомерно засенчване на долните листа, забавен цъфтеж, опадане на квадрата/цветовете и опадане на семето по-късно.

През този период растенията са изключително чувствителни към липса на вода, екстремни температури, липса на светлина и недостатъчно хранителни вещества, особено азот, калий, бор и цинк.

Нуждите от калий през това време трябва да се покрият с основно торене, докато нуждите от азот чрез горно торене преди цъфтежа.

Микроелементите, Бор и Цинк, които са от съществено значение за културите, трябва да се доставят или чрез основно торене, или чрез торене с азотни торове, съдържащи ги, или чрез приложения между листата при оформянето на квадратите.

Азотът (Ν) увеличава производството на цъфтящи клони и цветя и засилва растежа на цветните части.

Фосфорът (P) допринася за навлизането на културата във фазата на размножаване навреме и за формирането на цветните органи.

Калият (Κ) увеличава производството на квадрати и цветя и фотосинтетичната активност на листата. Намалява прекъсването на репродуктивните органи, балансира неблагоприятните ефекти от всеки излишък на Азот и регулира водния баланс на растението.

Бор (В) и Цинк (Zn) увеличават производството и плодовитостта на цветен прашец, подобряват цъфтежа и завързването на плодовете, участват в ранното развитие на семепичките и намаляват отделянето на последния.

От поставянето на плода до узряването на семето

Продуктивният цъфтеж започва три седмици след появата на квадратите (началото на юли) и продължава шест седмици (средата на август). В ранните етапи на цъфтежа завързването на плодовете е високо; постепенно се намалява след 4-та седмица.

Ямките се развиват бързо и достигат окончателния си размер три седмици след поставянето на плода, като им отнема още около четири седмици, за да узреят и да се отворят.

Влакната се появяват веднага след връзване на плодовете. Първо (15-25 дни) те растат на дължина, докато се увеличават на ширина по време на узряването на семето.

През това време нуждите на растенията от хранителни вещества, вода и въглехидрати са максимизирани, за да се покрият нуждите от увеличаване на семето, образуване на семена и растеж на влакна.

Всеки дефицит на Азот и Калий, съчетан с неблагоприятни метеорологични условия и болести, водят до опадане на квадратчета и семки, по-ниско тегло на семената и семето и по-ниско качество на влакната.

Азотът (Ν) увеличава броя и теглото на черупките, които остават върху растението, теглото на семената и съотношението и дължината на влакната.

Фосфорът (P) води до по-ранно узряване и увеличава теглото на черупките и семената, както и диаметъра и устойчивостта на влакната.

Калият (K) увеличава дължината и ширината на влакната, както и теглото и съдържанието на масло в семената.

Целта е да се покрият нуждите на растението от хранителни вещества, които са необходими за неговото здраво укореняване, образуване на богата коренова система и ранен и силен вегетативен растеж.

Без основно торене, усвояването на хранителни вещества е недостатъчно в ранните етапи поради ниските температури и ограничения растеж на корените. Растенията показват недостатъци и резултатът е загуба на продукция, която не може да бъде компенсирана от по-късно торене или други практики на култивиране.

Линейното приложение по време на сеитба улеснява усвояването на хранителни вещества, особено на фосфор и калий, които бавно се натрупват в почвата.

Дозировка:

  • ● 1/2 of Азотът (Ν)
  • ● Цялото количество Фосфор (Р)
  • ● Цялото количество Калий (К)

Доставеният Азот чрез основно торене трябва да бъде в амонячна форма, така че да остане лесно достъпен за растенията през целия период от поникването до цъфтежа.

Препоръчва се използването на комплексни торове с множество хранителни вещества с нанополимерна технология (Ωmega fert) или комплексно стабилизирани торове (NutrActive). Обогатени с микроелементите на бор и цинк, тези торове успешно осигуряват на културите цялостно хранене, минимизират загубите и осигуряват стабилен растеж на кореновата система и растителността.

Торене на памук
Тип на тораСтадии на торенеДозировка (кг/хектар)

NutrActive bor 21-7-11 (+10) +0,3B
NutrActive vital 19-9-9 (+19) +0,3Zn
NutrActive leader 15-15-15 (+15)
NutrActive FerroZinc 11-22-22 (+10) +0,2Fe +0,2Zn
Ωmega fert 20-10-5 (+21)
Ωmega fert 14-22-7 (+20) +0,1B +0,1Zn
Ωmega fert 14-14-14 (+23)
Nutrifert standard 20-10-10 (+15)
Nutrifert kali-phos 9-22-22 (+10)

Основно торене

400 – 600 kg

* Цитираните дози са ориентировъчни. Относно торенето на културите, необходимо е да се вземат под внимание съветите на местните агрономи.

 

Неполивните лозя, от които се произвежда висококачествено вино,поради ниската интензивност и ориентацията им към постигане на високо качество, са неподходящи за повърхностно торене; същите могат да се наторяват само с фосфор-калиеви съединения и микроелементи между листата, както и да се третират със спрейове за растителна защита.

.

Дозировка:

  • ● 1/2 of Азотът (Ν)

В поливните лозя с висока производителност е необходимо възможно най-интензивно торене, за да се задоволят повишените нужди от азот, фосфор и калий, така че лозите да преминат през бърз растеж и зреене на гроздето, както и да се стимулира ранното зреене и подобрят качествените характеристики на продукцията.

Препоръчват се азотни торове с нанополимерна технология (Ωmega 26N) или стабилизиран амонячен азот (NutrActive). Те намаляват загубите на азот от почвата и осигуряват адекватното снабдяване на културите до крайните етапи на запълване на семепичките. В случай на приложение на азот чрез напоителната система се препоръчва или използването на водоразтворим амониев сулфат нитрат (ASN) (Ωmega 26N solub – Fertammon 26 solub), който осигурява безпрепятственото подхранване на растенията с азот и сяра, или прилагане на водоразтворим амониев нитрат (Nutrammon solub), който осигурява на културите балансирано съотношение на амонячен и азотен азот.

 
Торене на памук
Тип на тораСтадии на торенеДозировка (кг/хектар)

NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
NutrActive 26N Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
Fertammon 26 26-0-0 (+29)
Fertammon 26 solub 26-0-0 (+29)
Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO 4
Nutrammon solub 34,5-0-0

Повърхностно торене

300 – 400 kg

* Цитираните дози са ориентировъчни. Относно торенето на културите, необходимо е да се вземат под внимание съветите на местните агрономи.

Тип Основно торене Повърхностно торене
Cotton

NutrActive
Ωmega fert
Nutrifert

NutrActive
Fertammon
Nutrammon

Основни торове

  • NutrActive bor 21-7-11 (+10) +0,3B NutrActive vital 19-9-9 (+19) +0,3Zn
  • NutrActive leader 15-15-15 (+15)
  • NutrActive FerroZinc 11-22-22 (+10) +0,2Fe +0,2Zn
  • Ωmega fert 20-10-5 (+21)
  • Ωmega fert 14-22-7 (+20) +0,1B +0,1Zn
  • Ωmega fert 14-14-14 (+23)
  • Nutrifert standard 20-10-10 (+15)
  • Nutrifert kali-phos 9-22-22 (+10)
NutrActive borNutrActive borNutrActive bor

Азотни торове за повърхностно торене

  • NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
  • NutrActive 26N Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
  • Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
  • Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
  • Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
  • Fertammon 26 26-0-0 (+29)
  • Fertammon 26 solub 26-0-0 (+29)
  • Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO 4
  • Nutrammon solub 34,5-0-0
NutrActive bor NutrActive bor NutrActive bor

(основно – повърхностно торене)

  • ● Extended cotton nutrition with slow-release Nitrogen.
  • ● Комплексно подхранване в съответствие с потребностите на културите във всеки стадий от развитието
  • ● Увеличен цъфтеж и плододаване благодарение на редовното подхранване на растенията с двете азотни форми
  • ● Минимални загуби поради отмиване и изпаряване
  • ● Висока разтворимост на фосфора, до 90% – за подхранване на културите във всякакви видове почва
  • ● Допълнително обогатяване със сяра за по-пълно оползотворяване на азота и фосфора.
  • ● Guaranteed nutrition of the crops in all types of soil.

(Основно – Подхранване)

  • ● Защита на хранителните вещества на тора от компонентите на почвата и увеличаване на достъпността им за памука растения.
  • ● Повишено усвояване и използване на фосфор и основни катиони (K, Mg, Ca) от растенията, за дълго време.
  • ● Хелатиране на микроелементите (B, Zn) на тора, като ги поддържа активни за растенията в периоди на голямо търсене.
  • ● Незабавно и дългосрочно снабдяване с азот, адаптиран към нуждите на културата.
  • ● Създаване на силна коренова система, за по-добро усвояване на хранителни вещества и вода.
  • ● Намаляване на водния стрес на растенията, в условия на ниска почвена влажност.
  • ● Мобилизиране на свързаните хранителни вещества от почвата и тяхното оползотворяване от културата.
  • ● Богат на сяра, подобрява използването на азот, фосфор и микроелементи.
  • ● Интегрирано хранене и по-високи добиви, при всякакви почвени и климатични условия.